
- Nu este „în interesul nimănui” ca războiul să se intensifice, spune Blinken.
- Un atac israelian a ucis un comandant Hezbollah în Liban, potrivit unei surse de securitate libaneze.
- IDF afirmă că a ucis un militant Hamas responsabil pentru rachetele lansate din Siria spre Israel.
Secretarul de stat al Statelor Unite, Antony Blinken, reiterează faptul că „în mod clar nu este în interesul” niciunei țări din regiune ca războiul să se extindă. Aceasta survine după ce un atac israelian a ucis un comandant Hezbollah în Liban, potrivit unei surse de securitate libaneze.
„Este clar că nu este în interesul nimănui – Israel, Liban, Hezbollah, de altfel – să vadă acest lucru… să vadă cum escaladează și să vadă un conflict real”, a declarat Blinken reporterilor din Arabia Saudită înainte de a pleca spre Israel, scrie CNN.
„Israelienii au fost foarte clari cu noi că vor să găsească o cale diplomatică care să creeze genul de securitate care să le permită israelienilor să se întoarcă acasă”, a declarat înaltul diplomat american, menționând că „aproape 100.000 de israelieni au fost nevoiți să își părăsească locuințele din nordul Israelului din cauza amenințării venite din partea Hezbollah din Liban”.
„Lucrăm intens la asta”, a spus Blinken.
El a precizat că SUA lucrează, de asemenea, la o soluție diplomatică care ar permite libanezilor să se întoarcă la casele lor din sudul Libanului.
The post LIVE UPDATE. Războiul Israel-Hamas, ziua 94. Nu este „în interesul nimănui”ca războiul să se intensifice, spune Blinken/ Presa din Qatar: o delegație importantă israeliană se află la Cairo pentru a relua negocierile cu privire la un acord cu Hamas pe ostatici appeared first on Aleph News.
potrivit alephnews
Acest material este publicat de alephnews.ro distribuit prin mecanismul RSS. Potrivit Legii nr. 8/1996 informațiile de presă nu sunt opere cu drept de autor și nu poartă drepturi de autor.
Salt la sursă
știrea a fost scrisă pe alephnews.ro de jurnalistul Paun Mihaela
Lasă un răspuns