Natalitatea scade, Italia îmbătrânește. Fenomenul continuă și în 2022

  • Pandemia accentuează scăderea nașterilor și înregistrează un nou record negativ al natalității.
  • În 2021, în Italia s-au înregistrat 400.249 de naşteri, cu de 1,1% mai puţin față de anul precedent.
  • Fenomenul continuă și în 2022.

Pandemia accentuează scăderea nașterilor și înregistrează un nou record negativ al natalității: în 2021, în Italia s-au înregistrat 400.249 de naşteri, cu de 1,1% mai puţin față de anul precedent, potrivit agenției Nova.

Fenomenul continuă și în 2022. Potrivit statisticii oficiale privind natalitatea, în perioada ianuarie-septembrie 2022 s-au înregistrat cu aproximativ 6.000 de naşteri mai puțin decât în aceeași perioadă a anului 2021.

Pentru toate rezidentele de sex feminin, numărul mediu de copii pe femeie a crescut ușor până la 1,25 față de 2020 (1,24). În anii 2008-2010 era 1,44.

Populaţia țării a scăzut sub 59 de milioane de locuitori, iar Italia îmbătrâneşte într-un ritm mult mai rapid decât restul Uniunii Europene, a transmis luni agenţia naţională de statistică Istat.

O populaţie în scădere şi care îmbătrâneşte este o îngrijorare majoră pentru o economie stagnantă cum este cea a Italiei, fiind legată în principal de o productivitate mai mică, de o inovaţie redusă şi de costuri mai mari pentru asistenţa socială.

La 1 ianuarie 2022, conform primelor date preliminare, populaţia (rezidentă) a scăzut la 58,983 de milioane” , a spus preşedintele Istat, Giancarlo Blangiardo, într-o audiere parlamentară la Roma.

The post Natalitatea scade, Italia îmbătrânește. Fenomenul continuă și în 2022 appeared first on Aleph News.

potrivit alephnews



Share this:

(Visited 43 times, 1 visits today)
Despre Vidjean Mihai 34790 de articole
Om de radio, om de presă, Lector la Facultatea de Jurnalistică și Media, corespondent din Republica Serbia și uneori din Timișoara și Munchen, Germania

Fii primul care comentează

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.


*