Rusia susține că a omorât cinci sabotori ucrainieni. Kievul neagă acuzațiile

  • Ministerul Apărării din Rusia a spus, luni, că ar fi ucis cinci sabotori ucrainieni care ar fi încercat să intre din Ucraina în Rusia.
  • Ucraina a respins raportul Rusiei, spunând că este un fake news.
  • Autoritățile de la Kiev au declarat că niciun militar ucrainean nu a fost prezent în regiunea Rostov, unde ar fi avut loc incidentul.

Ministerul Apărării al Federației Ruse susține că a ucis cinci sabotori care „au încercat să intre pe teritoriul Federației Ruse din Ucraina”.

De asemenea, Districtul Militar de Sud al Federației Ruse a anunțat „distrugerea a două vehicule de luptă de infanterie ale armatei ucrainene care au trecut granița cu Rusia pentru evacuarea de urgență a unui grup de sabotaj ucrainean”.

Este de remarcat faptul că până acum nu există fotografii sau videoclipuri care să confirme acest fapt cel puțin într-un fel.

Ucraina a respins raportul Rusiei, spunând că este un fake news. Autoritățile de la Kiev au declarat că niciun militar ucrainean nu a fost prezent în regiunea Rostov, unde ar fi avut loc incidentul, conform Reuters.

Tot luni, Serviciul de securitate rus FSB a declarat că un obuz a fost tras de pe teritoriul ucrainean și a distrus complet un post de pază de frontieră din regiunea rusă Rostov, dar nu a provocat victime, informează Reuters.

Ucraina a declarat că nu a bombardat teritoriul rusesc. 

The post Rusia susține că a omorât cinci sabotori ucrainieni. Kievul neagă acuzațiile appeared first on Aleph News.

potrivit alephnews



Share this:

(Visited 8 times, 1 visits today)
Despre Vidjean Mihai 34814 articole
Om de radio, om de presă, Lector la Facultatea de Jurnalistică și Media, corespondent din Republica Serbia și uneori din Timișoara și Munchen, Germania

Fii primul care comentează

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.


*