Epoca Ozempic remodelează piața second-hand. Tot mai mulți oameni vând haine de mărimi mari

  • Cel puțin 15,5 milioane de americani au consumat Ozempic.
  • Îmbrăcămintea de mărime mare a crescut pe platformele de revânzare.
  • Piața second-hand ar putea ajunge la 367 miliarde de lire sterline până în 2028.

Și pe lângă încetinirea îmbătrânirii, medicamentele Ozempic au revoluționat și industria modei, remodelând piața de revânzare a hainelor. Tot mai multe persoane au slăbit semnificativ, iar asta a dus la o explozie a listărilor de haine de mărime mare pe platformele de revânzare. Statisticile arată că cel puțin 15,5 milioane de americani au consumat Ozempic, iar piața second-hand ar putea ajunge la 367 miliarde de lire sterline până în 2028. Acest fenomen nu doar că influențează cererea și oferta, dar generează și provocări unice pentru comercianții cu amănuntul.

Care sunt tendințele observate după utilizarea Ozempic?  

S-a schimbat cererea de îmbrăcăminte, mai ales pentru cei care au slăbit. Platformele de revânzare, precum Poshmark și Vestiaire Collective, au observat că tot mai mulți oameni vând haine de mărime mare, deoarece nu le mai vin. De asemenea, mulți menționează „pierderea în greutate” în descrierile produselor, asta arata cum consumatorii se adaptează noilor dimensiuni. Această situație afectează nu doar oferta de haine, ci și strategiile de marketing și planificarea stocurilor pe termen lung.

Ce măsuri trebuie să ia comercianții pentru a se adapta la schimbările generate de Ozempic?  

Comercianții cu amănuntul ar trebui să investească în analize de piață pentru a înțelege mai bine tendințele cererii și ofertei. O soluție, spun specialiștii din domeniu, ar fi ca brandurile de modă să lanseze programe de revânzare pentru a recâștiga controlul asupra produselor și a se adapta la schimbările de greutate. Aceste programe ar trebui să le ofere clienților posibilitatea să își schimbe hainele vechi cu altele noi. În felul acesta brandurile ar putea să își păstreze loialitatea și să sprijine economia circulară.

The post Epoca Ozempic remodelează piața second-hand. Tot mai mulți oameni vând haine de mărimi mari appeared first on Aleph News.

potrivit alephnews

Acest material este publicat de alephnews.ro distribuit prin mecanismul RSS. Potrivit Legii nr. 8/1996 informațiile de presă nu sunt opere cu drept de autor și nu poartă drepturi de autor.
Salt la sursă
știrea a fost scrisă pe alephnews.ro de jurnalistul Raisa Humeniuc



Share this:

(Visited 24 times, 1 visits today)
Despre Vidjean Mihai 32306 articole
Om de radio, om de presă, Lector la Facultatea de Jurnalistică și Media, corespondent din Republica Serbia și uneori din Timișoara și Munchen, Germania

Fii primul care comentează

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.


*